PRACOWNIA
JEMS ARCHITEKCI
Pracownia JEMS Architekci, założona w 1988 roku, od lat należy do czołówki polskich biur architektonicznych, łącząc tradycję z nowoczesnością. Zespół JEMS kieruje się głębokim zrozumieniem kontekstu kulturowego, historycznego i przestrzennego, co stanowi fundament ich podejścia do projektowania.
Każdy projekt jest wynikiem otwartej dyskusji, poszukiwań oraz wymiany idei, dzięki czemu powstają przestrzenie harmonijnie wpisujące się w otoczenie, odpowiadające na realne potrzeby użytkowników.
JEMS ma na swoim koncie wiele znaczących realizacji, m.in. nagradzane Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, które doskonale wpisało się w wymagający kontekst sąsiedztwa legendarnego Spodka, czy nowoczesne przestrzenie miejskie, takie jak Hala Koszyki w Warszawie. Projekty architektów z JEMS wyróżniają się racjonalnymi, ponadczasowymi formami, które dobrze funkcjonują w długiej perspektywie czasowej, unikając zbędnej ekstrawagancji.
Nowy Wełnowiec to nie pierwszy wspólny projekt JEMS Architekci i Grupy Capital Park. Współpraca między firmami zaowocowała wcześniej inwestycją Royal Wilanów w Warszawie, gdzie JEMS Architekci wykazali się wyjątkową umiejętnością integracji nowoczesnych rozwiązań z tkanką miejską.
Przestrzeń pełna perspektyw
Chcieliśmy oddać Katowicom niedostępny wcześniej fragment miasta w zupełnie nowej, współczesnej odsłonie. Dlatego celem, który nam przyświecał było stworzenie jak najbardziej atrakcyjnej przestrzeni dla życia.
Nowe Miasta muszą być gęste, intensywne, ale muszą być też planowane tak, aby mimo intensywnej struktury stanowiły ciekawe, urozmaicone i różnorodne miejsce, w którym ludzie chcą spędzać czas i czują się komfortowo.
Natura wchodzi pomiędzy domy
Od pierwszych szkiców na papierze sercem projektu był centralny, zielony park w kształcie gwiazdy, dzielący pozostały obszar na cztery główne kwartały. Ich układ to próba powrotu do struktury miast tradycyjnych, budowanych „kiedyś”, czyli skupisk przestrzeni wspólnej, społecznej, otoczonej budynkami.
Park jest “zielonym” znakiem zmiany. Ramiona kształtującej go gwiazdy są strefą wspólną łączącą poszczególne części Nowego Wełnowca w jedną zaplanowaną całość, wyznaczają one podstawowe otwarcia widokowe i dają poczucie jasnej orientacji w zabudowie. Tworzą też przyjętą zasadę, iż to co pomiędzy budynkami – przestrzeń publiczna – jest równie ważne, jak wewnętrzne dziedzińce poszczególnych kwartałów zabudowy i prywatna przestrzeń do mieszkania, pracy oraz odpoczynku.
Oprócz terenu parku, układ tworzy także systemu placów publicznych, skupiających życie i społeczność każdego z kwartałów. Cały obszar dostępny jest w formie 20-30 minutowego spaceru. Zieleń jest tu wszechobecna, w zależności od pór roku ma pokazywać różne odsłony i nastroje.
Chcieliśmy też, by nasze założenie „rozlało” się i złączyło inwestycję z sąsiednią istniejącą zabudową. Nowy Wełnowiec nie może być samotną wyspą, ale może i ma zmieniać także obszary wokół i swą otwartością zapraszać mieszkańców Wełnowca historycznego do wspólnego życia i rozwoju. Dlatego Park Centralny, nowe place i ulice stanowiące nową jakość przestrzeni publicznej będą otwarte dla wszystkich.
Podziemny ruch samochodowy
Ruch samochodowy na terenie Nowego Wełnowca zostanie przeniesiony na pod ziemię, gdzie na planowanych przez nas kondygnacjach powstanie system ulic i garaży. Dzięki temu między budynkami powstanie bezpieczna, przyjazna, ogólnodostępna przestrzeń i uliczki z szeregiem większych i mniejszych placów wypełnionych zielenią.
Naszą ideą było to, by ulice zostały oddane ludziom, stały się częścią i przedłużeniem parku, a zieleń wdzierała się pomiędzy budynki i budowała nastrój kolejnych urbanistycznych wnętrz. W efekcie ma powstać Miasto - Ogród, przestrzeń łącząca i zapraszająca do bycia razem.
Prospołeczny układ Nowego Wełnowca
Układ Nowego Wełnowca został zaprojektowany tak, aby życie toczyło się wokół budynków, a nie tylko w nich. Najważniejsze jest tutaj bogactwo funkcji oraz atrakcyjna przestrzeń publiczna – budynki stanowią jedynie tło dla rozwoju społeczności. Kwartały pozostają otwarte, bez płotów i zbędnych grodzeń, co umożliwia swobodny przepływ życia i aktywności na różnych poziomach. Ich delikatnie zróżnicowana struktura pozwala na tworzenie zamkniętych osi widokowych, placów i różnorodnych miejsc spotkań.
Punktem wyjścia inwestycji jest obszar, który stanie się wielofunkcyjnym sercem osiedla. To on nada rytm życiu całego założenia, stając się charakterystycznym miejscem na mapie Katowic, w którym będzie można spędzać czas i korzystać z różnorodnej oferty tej przestrzeni.